Emirhan Bülbül

Ahmet Hamdi Tanpınar – Huzur Roman Özeti

Roman Özeti:

Kurtuluş Savaşı’nın olduğu sıralarda Mümtaz’ın babası bir Rum tarafından öldürülür. Şehrin işgal edileceğini anlayan Mümtaz ve Annesi’de şehri terk ederler ve Akdeniz bölgesinde bulunan bir yere yerleşirler. Mümtaz yeni taşındıkları bu yere alışmaya çalışır ve kısa sürede de alışır. Zamanını arkadaşlarıyla oyun oynayarak ve deniz kenarında kitap okuyarak geçirir.

Günler bu şekilde geçerken Mümtaz, Annesini de kaybeder. Bunun üzerine Mümtaz İstanbul’daki akrabalarının yanına gönderilir. İstanbulda Mümtazı amcasının oğlu İhsan ve Yengesi karşılar. İhsan Mısırda esir düşmüş,esirden yeni kurtularak ülkeye gelmiştir ve hastadır. Mümtaz buraya öyle çabuk alışamaz.

Ertesi sene Mümtazı Galatasaray Lisesine kaydederler. Burada tarih derslerine İhsan girmektedir.Bu yüzden tarih dersi hem okulda hem de evde devam etmektedir.

Daha sonraları Mümtaz, Nuran adında biriyle tanışır. Nuran evlidir lakin kocası onu aldattığı için kızıyla yaşamaktadır. Kocasıyla olan ilişkileri de kısa süre sonra bitecektir. Mümtaz ile Nuran’ın ilişkileri her geçen gün daha da iyiye gider.

Sonra Suat adında bir adam çıkar ve o da Nuran’a aşık olur. Lakin Nuran ve Mümtaz birbirlerini sevmektedirler. Bir gün Nuran ve Mümtaz boğaz gezintisine çıktıklarında bir de ne görsünler Suat kendini asmış… Bu olaydan sonra Nuran, mutlu bir ilişkilerinin olamayacağını düşünür ve ayrılmak ister ama Mümtaz ayrılmak istemez. Daha sonra kız Bursaya Annesinin yanına gider. Bunun üzerine Mümtaz kendini İhsanla ilgilenmeye adar. İhsan hasta olduğu için yardıma ihtiyacı vardır. Bir gün Mümtaz, İhsana ilaç almak için dışarı çıkar ve eczaneden ilacı alır, dönerken aklına Suat gelir ve kafasında hayaller kurar bu sırada yere düşer ve ilaçları kırar. Eve döndüğünde İhsan iyileşmiştir ve Dünya savaşı çıkmıştır…

Yorum Yap

Elektronik Sigara E Sigara Likit Smok takipçi satın al