Batum, ülkemizde Artvin/Hopa‘da bulunan Sarp sınır kapısından 22 kilometre içeride bulunan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en eski ve güzel şehridir. Gürcistan, Karadeniz’e kıyısı olan bir ülke olduğu için Batum şehri yeşil bir örtüye sahip. Batum’a Karadeniz’in kıyısında bulunan aşk kenti de denebilir. Sahil boyunca ilginizi çekecek bir çok yapıyla karşılaşabilirsiniz.  Sahil boyunca dolaşırken yeşil ile mavi’nin oluşturduğu görüntüyü de çok beğeneceksiniz.

Batum’a Nasıl Gidilir ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Batum, Artvin/Hopa’da bulunan Sarp sınır kapısına 22 kilometre uzaklıkta. Batum’a girmek için Sarp sınır kapısına gidip kimlik ile 15 tl ödeyerek (şuan 15 tl ileride kaç tl olur bilemem) giriş yapabilirsiniz. Girişte verilen kağıdı kaybetmemeniz gerekiyor. Çok merak edildiği için belirteyim; Batum’dan Türkiye’ye girerken ek bir ücret vermiyorsunuz.

Not: Eski kimlik ile Batum’a giremezsiniz. Arkadaşımın babası sınır kapısından geri çevrildi. 🙂

Sınır kapısından geçtikten sonraki kısma gelecek olursak sizi taksiciler hemen karşılıyor ve peşinizi bırakmıyorlar bence taksiye binip 15-20 lari vermenize hiç gerek yok. Sınır kapısında bulunan dolmuşlar sayesinde 2-3 lari’ye Batum’un merkezine gidebilirsiniz.

Para bozdurma kısmına gelince sakın sınır kapısında paranızı lari’ye çevirmeyin çünkü oralarda biraz geçiriyorlar. Para bozma işlemini Batum’un merkezinde halledebilirsiniz. Bir çok para bozum yeri bulunmakta. Paramı bozdurmadan sınır kapısından merkeze nasıl gideceğim diye soracak olursanız dolmuşlar, taksiler tl’yi de kabul ediyorlar.

Dolmuşun sizi merkezde bıraktığı yerden tekrar sınır kapısına dönebilirsiniz. Akşam hatırladığım kadarıyla merkezden sınır kapısına son sefer 19.00-20.00 (Gürcistan saatine göre) saatleri arasındaydı. Sormanızda fayda var.

Not: Gürcistan’da saat Türkiye saatinden 1 saat ileridir. Zamanlamanızı buna göre yapın. 

Batum’dan Sigara ve İçki Almak ?

Sigara ve içki Türkiye’ye göre ucuz evet. Ama bazı yerlerde ucuz. Çoğunluk sınır kapısından almayı tercih ediyor. Sınır kapısının Batum-Türkiye girişinde fiyatlar ucuz. Hatta Türkiye- Batum girişinde ki marketlerdeki fiyatlar ile kıyaslama yaptım arada 20-30 tl gibi fark olabiliyor.

Sınır kapısından belli bir miktar içki ve 2 karton sigara sokma hakkınız var. Fazla almayın markete geri verme şansınız da yok. Eğer sınır kapısından geçiremezseniz ürünler imha ediliyor paranız boşa gidiyo. Yani 15 karton sigara yükleneyim geçireyim olayı yok. 2 karton sigara ve belli bir miktar içki geçirmenize izin veriyorlar.

Ayrıca markaların daha önce Türkiye’de hiç görmediğiniz sigaralarını burada bulabilirsiniz.

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum sahilinde yürürken dönme dolap ile Ali ve Nino heykelini görmeyi ihmal etmeyin. Bunun hemen yanında bulunan dönme dolaba’da binebilirsiniz.

Yine Batum’un o uzunn sahilinde bulunan Alfabe Kulesini de görmeyi ihmal etmeyin. Gürcüce dilinin 2000 yıllık bir tarihi mevcut ve bu dil yaşayan en eski dillerden birisi. Bu kulede Gürcüce’nin 33 harfi yazılı olarak bulunuyor. Kule tıpkı DNA sarmalı gibi yapılmış.Buraya nasıl ulaşacağım diye düşünüyorsanız Ali ve Nino heykelini görünce bu kuleyi de zaten göreceksiniz. Yakın mesafedeler.

Batum’da çok güzel bir botanik bahçe bulunmaktadır. 108 hektarlık bir alana kurulan botanik bahçeyi de gezmelisiniz.

Dönme dolabın olduğu yere hemen hemen 300 metre uzaklıkta bulunan teleferiğe binerek Batum’a üstten bakabilirsiniz. Ortalama olarak 15-20 dakika sürmektedir. Bunun fiyatı biraz pahalı 15 lari. Ama binmeye değer.

Ters ev, içerisinde laz yemekleri bulunan bir restoran. Batum ciddi derecede laz nüfusuna sahip. Gürcüce ile Lazca aynı dil ailesinden zaten.

Avrupa meydanı, burası da öyle güzel bir meydan. En önemli özelliği Medea Heykeli. Heykelin 1 milyon lari’ye yapıldığını biliyorum. Bunun haricinde güzel görünüyor.

Avrupa meydanı

Piazza meydanı, gittiğiniz zaman kendinizi İtalya’da hissedeceğiniz meydan. Bu meydandaki yapılar İtalyan mimarisinden özenilerek yapılmış. Bana sorarsanız en güzel meydan.

Piazza meydanı

Bunun dışında Batum’da bir çok kilise bulunuyor. Bunları da gezebilirsiniz.

Batum’da Aç Kalır Mıyım ?

Gürcü mutfağı Türk mutfağına göre biraz fakir. Gürcistan mutfağına özgü Haçapuri yiyebilirsiniz. Aynı bizim peynirli pide gibi. Onun dışında domuz eti yerim diye korkularınız varsa Batum’da bir sürü Türk restoran bulunuyor.

Şuanlık yazacaklarım bu kadar. Batum’a gittikçe tecrübe ettiğim şeyleri paylaşmaya devam edeceğim…