Emirhan Bülbül

Instagram Profilime Bakanları Nasıl Görebilirim

Instagram herkes tarafından kullanılan mecralardan biridir. Instagramda sizlerde pek çok merak ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların merak ettiği konulardan biri de profilinize kimin baktığıdır. Instagram profilinizi kimler görüntülemiş, kullanıcı isimlerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Tanıdığınız kişilerden bakan olmuş mu, yoksa tanımadığınız kimler bakmış görmek istersiniz. Instagram profilinize bakanları görüntülemeniz de artık zor değil. Çünkü bu konuda pek çok instagram uygulamalarına yer verilmiştir. Google Play uygulaması üzerinden yükleyebileceğiniz sayısız uygulamalar var. Fakat burada önemli olan ise hem uygulamanın güvenli olması hem de doğru sonuçlar vermesidir.

Devamını oku…

En İyi 5 Kedi İçerikli WordPress Teması

Sizler de iyi bir kedi bloğu açmak ya da ticari amaçlı kediler için faydalı ürünler satışı yapmak istiyorsanız, sizlere uygun WordPress kedi temaları ile karşınızdayız.

Kedi dostlarımızın hayatına dokunmak istiyorsanız, onlarla ilgili, faydalı ürünlerin satışını yapacaksanız ya da genel blog şeklinde araştırmalar yaparak içerik paylaşımı, bilgilendirme yapacaksanız ve ilgi alanınız minik kedilerimiz ise web siteniz için uygun olan en iyi 5 temayı gelin beraber inceleyelim.

Devamını oku…

SAN (Storage Area Network) Nedir ?

Depolama Alanı Ağlar genellikle veri depolama alanına erişim sağlamak için kullanılır. Bunlar, diskler, teyp sürücüleri vb. Gibi depolama cihazlarına, bir işletim sistemi tarafından sistem depolama cihazları olarak erişilebilmesini sağlar.

Depolama Alanı Ağları oldukça ucuzdur ve bu nedenle hem büyük şirketler hem de küçük işletmeler tarafından kullanılır.

Devamını oku…

Clustered Computers (Küme Bilgisayarlar) Nedir ?

Kümelenmiş sistemler, her ikisi de birden çok CPU’ya sahip oldukları için paralel sistemlere benzer. Bununla birlikte, büyük bir fark, kümelenmiş sistemlerin, birleştirilmiş iki veya daha fazla bireysel bilgisayar sistemi tarafından yaratılmış olmasıdır. Temel olarak, ortak bir depolamaya sahip bağımsız bilgisayar sistemlerine sahipler ve sistemler birlikte çalışıyor.

Bunu daha iyi açıklamak için bir şema:

Kümelenmiş sistemler, donanım kümeleri ve yazılım kümelerinin bir birleşimidir. Donanım kümeleri, sistemler arasında yüksek performanslı disklerin paylaşılmasına yardımcı olur. Yazılım kümeleri tüm sistemlerin birlikte çalışmasını sağlar.

Kümelenmiş sistemlerdeki her düğüm küme yazılımı içerir. Bu yazılım küme sistemini izler ve gerektiği gibi çalıştığından emin olur. Kümelenmiş sistemdeki düğümlerden herhangi biri başarısız olursa, geri kalan düğümler depolarını ve kaynaklarını kontrol eder ve yeniden başlatmayı dener.

Kümelenmiş Sistem Türleri

Öncelikle iki tür kümelenmiş sistem vardır, yani asimetrik kümeleme sistemi ve simetrik kümeleme sistemi. Bunlarla ilgili detaylar aşağıdaki gibidir:

Asimetrik Kümeleme Sistemi

Bu sistemde, kümelenmiş sistemdeki düğümlerden biri sıcak bekleme modundadır ve diğerleri gerekli uygulamaları çalıştırır. Sıcak bekleme modu, sıcak bir bekleme düğümünün sistemin bir parçası olduğu bir güvenlik açığıdır. Sıcak bekleme düğümü, sunucuyu sürekli olarak izler ve başarısız olursa, sıcak bekleme düğümü onun yerini alır.

Simetrik Kümeleme Sistemi

Simetrik kümeleme sisteminde iki veya daha fazla düğümün tümü uygulamaları izler ve birbirlerini izler. Bu, tüm donanımı kullandığından ve bir düğümü yalnızca sıcak bir bekleme modunda tutmadığından asimetrik sistemden daha verimlidir.

Kümelenmiş Sistemlerin Özellikleri

Kümelenmiş bir sistemin kullanabileceği birçok farklı amaç vardır. Bunlardan bazıları bilimsel hesaplamalar, web desteği vb. Olabilir. Bazı önemli özellikleri içeren kümeleme sistemleri şunlardır:

  • Yük Dengeleme Kümeleri: Bu tür kümelerde, sistemdeki düğümler daha iyi bir performans sağlamak için iş yükünü paylaşır. Örneğin: Bir web tabanlı küme, sistem performansının optimize edilmesi için farklı düğümlere farklı web sorguları atayabilir. Bazı kümelenmiş sistemler, sistemdeki farklı düğümlere istek atamak için yuvarlak bir robin mekanizması kullanır.
  • Yüksek Kullanılabilirlik Kümeleri: Bu kümeler, kümelenmiş sistemin kullanılabilirliğini artırır. Yalnızca sistem bileşenlerinin bazıları başarısız olursa kullanılan ekstra düğümlere sahiptir. Bu nedenle, yüksek kullanılabilirlik kümeleri tek bir başarısızlık noktasını kaldırır, yani başarısızlığı sistemin arızalanmasına neden olan düğümler. Bu küme türleri, yük devretme kümeleri veya HA kümeleri olarak da bilinir.

Kümelenmiş Sistemlerin Faydaları

Kümelenmiş sistemlerin faydaları şunlardır:

  • Performans: Kümelenmiş sistemler, birleştirilmiş iki veya daha fazla ayrı bilgisayar sistemi içerdiklerinden yüksek performansa neden olur. Bunlar paralel bir ünite olarak çalışır ve sistem için çok daha iyi performans sağlar.
  • Hata toleransı: Kümelenmiş sistemler hataya oldukça dayanıklıdır ve bir düğümün kaybı sistemin kaybına neden olmaz. Sıcak bekleme modunda, başarısız düğümlerin yerini almalarını sağlayan bir veya daha fazla düğüm bile içerebilirler.
  • Ölçeklenebilirlik: Kümelenmiş sistemler, sisteme yeni bir düğüm eklemek kolay olduğu için oldukça ölçeklenebilir. Yeni bir düğüm eklemek için kümenin tamamını indirmeye gerek yoktur.

Random Access Nedir ?

Random Access, verilere rastgele erişme yeteneğini ifade eder. Sıralı erişim sisteminde A noktasından Z noktasına gitmek için tüm araya giren noktalardan geçmelisiniz. Random Access bir sistemde ise doğrudan Z noktasına atlayabilirsiniz. Diskler rastgele erişim medyası iken, bantlar sıralı erişim medyasıdır.

Aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzre. Sequential Access gidilmek istenen kısma teker teker sıralı olarak giderken Random Access doğrudan gitmektedir.

Örneğin DVD,CD gibi disklerde istediğimiz müziğe gidebiliyorken kasetlerde istediğimiz şarkıya gitmek için sürekli ileri sarmamız gerekiyor. Dvd, Cd rabdom access, kaset ise sequential access olarak ifade edilebilir.

Rastgele erişimli bir veri dosyası, dosyanın herhangi bir yerinde bilgi okumanıza veya yazmanıza olanak sağlar . Sıralı erişimli bir dosyada, yalnızca dosyanın başından itibaren bilgileri sıralı olarak okuyabilir ve yazabilirsiniz. Her iki dosya türünün de avantajları ve dezavantajları vardır. Bilgiye her zaman aynı sırayla erişiyorsanız, sıralı erişim dosyası daha hızlıdır. Bilgiye rastgele erişme eğilimindeyseniz, rastgele erişim daha iyidir.

Rastgele erişim bazen doğrudan erişim olarak da adlandırılır.

R Programlama Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

R, istatistiksel analiz, grafik gösterimi ve raporlama için bir programlama dili ve yazılım ortamıdır. R, Yeni Zelanda’nın Auckland Üniversitesi’nde Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından oluşturuldu ve şu anda R Geliştirme Çekirdek Ekibi tarafından geliştiriliyor. R, GNU Genel Kamu Lisansı altında serbestçe kullanılabilir ve Linux, Windows ve Mac gibi çeşitli işletim sistemleri ile kullanılabilir.

R Özellikleri

Daha önce belirtildiği gibi, R istatistiksel analiz, grafik gösterimi ve raporlama için bir programlama dili ve yazılım ortamıdır. Aşağıdakiler, R – ‘nin önemli özellikleridir.

  • R, şartnameleri, döngüleri, kullanıcı tanımlı özyinelemeli işlevleri ve giriş ve çıkış olanaklarını içeren, gelişmiş, basit ve etkili bir programlama dilidir.
  • R etkin bir veri işleme ve depolama tesisine sahiptir,
  • R, diziler, listeler, vektörler ve matrisler üzerinde hesaplamalar için bir operatör grubu sağlar.
  • R, veri analizi için geniş, tutarlı ve entegre bir araç koleksiyonu sağlar.
  • R, veri analizi ve doğrudan bilgisayarda görüntüleme veya kağıtlara yazdırma için grafiksel olanaklar sağlar.

Sonuç olarak, R dünyanın en yaygın kullanılan istatistik programlama dilidir. Bu, veri bilimcilerin bir numaralı tercihi ve canlı ve yetenekli bir katılımcı topluluğu tarafından destekleniyor. R üniversitelerde okutulmakta ve kritik iş uygulamalarında görev almaktadır. Bu öğretici, R programlamasını size basit ve kolay adımda uygun örneklerle birlikte öğretecektir.

Elektronik Sigara E Sigara Likit Smok takipçi satın al