Emirhan Bülbül

Clustered Computers (Küme Bilgisayarlar) Nedir ?

Kümelenmiş sistemler, her ikisi de birden çok CPU’ya sahip oldukları için paralel sistemlere benzer. Bununla birlikte, büyük bir fark, kümelenmiş sistemlerin, birleştirilmiş iki veya daha fazla bireysel bilgisayar sistemi tarafından yaratılmış olmasıdır. Temel olarak, ortak bir depolamaya sahip bağımsız bilgisayar sistemlerine sahipler ve sistemler birlikte çalışıyor.

Bunu daha iyi açıklamak için bir şema:

Kümelenmiş sistemler, donanım kümeleri ve yazılım kümelerinin bir birleşimidir. Donanım kümeleri, sistemler arasında yüksek performanslı disklerin paylaşılmasına yardımcı olur. Yazılım kümeleri tüm sistemlerin birlikte çalışmasını sağlar.

Kümelenmiş sistemlerdeki her düğüm küme yazılımı içerir. Bu yazılım küme sistemini izler ve gerektiği gibi çalıştığından emin olur. Kümelenmiş sistemdeki düğümlerden herhangi biri başarısız olursa, geri kalan düğümler depolarını ve kaynaklarını kontrol eder ve yeniden başlatmayı dener.

Kümelenmiş Sistem Türleri

Öncelikle iki tür kümelenmiş sistem vardır, yani asimetrik kümeleme sistemi ve simetrik kümeleme sistemi. Bunlarla ilgili detaylar aşağıdaki gibidir:

Asimetrik Kümeleme Sistemi

Bu sistemde, kümelenmiş sistemdeki düğümlerden biri sıcak bekleme modundadır ve diğerleri gerekli uygulamaları çalıştırır. Sıcak bekleme modu, sıcak bir bekleme düğümünün sistemin bir parçası olduğu bir güvenlik açığıdır. Sıcak bekleme düğümü, sunucuyu sürekli olarak izler ve başarısız olursa, sıcak bekleme düğümü onun yerini alır.

Simetrik Kümeleme Sistemi

Simetrik kümeleme sisteminde iki veya daha fazla düğümün tümü uygulamaları izler ve birbirlerini izler. Bu, tüm donanımı kullandığından ve bir düğümü yalnızca sıcak bir bekleme modunda tutmadığından asimetrik sistemden daha verimlidir.

Kümelenmiş Sistemlerin Özellikleri

Kümelenmiş bir sistemin kullanabileceği birçok farklı amaç vardır. Bunlardan bazıları bilimsel hesaplamalar, web desteği vb. Olabilir. Bazı önemli özellikleri içeren kümeleme sistemleri şunlardır:

  • Yük Dengeleme Kümeleri: Bu tür kümelerde, sistemdeki düğümler daha iyi bir performans sağlamak için iş yükünü paylaşır. Örneğin: Bir web tabanlı küme, sistem performansının optimize edilmesi için farklı düğümlere farklı web sorguları atayabilir. Bazı kümelenmiş sistemler, sistemdeki farklı düğümlere istek atamak için yuvarlak bir robin mekanizması kullanır.
  • Yüksek Kullanılabilirlik Kümeleri: Bu kümeler, kümelenmiş sistemin kullanılabilirliğini artırır. Yalnızca sistem bileşenlerinin bazıları başarısız olursa kullanılan ekstra düğümlere sahiptir. Bu nedenle, yüksek kullanılabilirlik kümeleri tek bir başarısızlık noktasını kaldırır, yani başarısızlığı sistemin arızalanmasına neden olan düğümler. Bu küme türleri, yük devretme kümeleri veya HA kümeleri olarak da bilinir.

Kümelenmiş Sistemlerin Faydaları

Kümelenmiş sistemlerin faydaları şunlardır:

  • Performans: Kümelenmiş sistemler, birleştirilmiş iki veya daha fazla ayrı bilgisayar sistemi içerdiklerinden yüksek performansa neden olur. Bunlar paralel bir ünite olarak çalışır ve sistem için çok daha iyi performans sağlar.
  • Hata toleransı: Kümelenmiş sistemler hataya oldukça dayanıklıdır ve bir düğümün kaybı sistemin kaybına neden olmaz. Sıcak bekleme modunda, başarısız düğümlerin yerini almalarını sağlayan bir veya daha fazla düğüm bile içerebilirler.
  • Ölçeklenebilirlik: Kümelenmiş sistemler, sisteme yeni bir düğüm eklemek kolay olduğu için oldukça ölçeklenebilir. Yeni bir düğüm eklemek için kümenin tamamını indirmeye gerek yoktur.

Yorum Yap

Elektronik Sigara E Sigara Likit Smok takipçi satın al