Emirhan Bülbül

Kıble Yönümü Nasıl Bulurum?

Kıble yönünü nasıl buluruz? Bu yazımızda kıble yönünü pratik ve doğru şekilde nasıl tespit edebileceğimizi anlatmaya çalışacağız. Bilindiği üzere namaz kılmak isteyen kişinin namaz öncesi bir takım hazırlıkları yapması gerekmektedir. Namazın dışındaki farzlardan yani namazın şartlarından birisi de istikbal-i kıbledir. Yani namazın kıble cihetine yönelmek suretiyle kılınması gerekmektedir. Bu bağlamda yön tespiti hususunda sıkıntı yaşayanlara pratik şekilde kıble yönü tespitini nasıl yapacakları hususunda bilgiler sunacağız.


Açık alanda, kıble yönü tespitine imkan olmayan durumlarda veya yön tayini hususunda sıkıntı yaşanılan durumlarda internet teknolojisini kullanarak hızlı bir şekilde kıble yönünüzü tayin edebilirsiniz. Kıble yönü bulma sitesi bu hususta size oldukça yardımcı olacak çalışmaların başında gelmektedir. Son yıllarda kıble yönü tespiti için Google Maps alt yapısı kullanılarak Mekke’deki Mescid-i Haram ile bulunduğunuz konum arasına kıble hattı çizgisi oluşturup hızlı şekilde size kıble yönünüzü veren siteler hizmete girmiştir. Kıble Yönü Bulma çalışması da bunlardan birisidir. Bu çalışma ile bulunduğunuz konumdan Kabe-i Muazzama arasına kıble hattı çizgisi çekilerek, etrafınızdaki bir takım karinelerden hareketle hızlı şeklide kıble tespitini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil cihazınızda gps veya konum servisini etkinleştirmeniz durumunda evinizin, işyerinizin veya açık alanda dahi olsanız bulunduğunuz konumun tepesine kadar inilerek size gerekli olan kıble hattı çizgisi verilir. Artık bu hattan hareketle kıble yönünüzü hızlı ve doğru şekilde bulmuş olursunuz.


Klasik yöntemler ile kıble yönünü tespit etmek isterseniz Kıble Yönü Nasıl Bulunur sayfasına göz atmanızı öneririz. Pusula ile kıble yönünüzü tespit için bulunduğunuz konumun kıble açısını bilmeniz gerekir. Bunun için yine altta linki verilen Kıble Bulma sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kıbleniz doğru, ibadetiniz makbul olsun.


Kıble Bulma – https://www.kiblebulma.com

Yorum Yap

Elektronik Sigara E Sigara Likit Smok takipçi satın al