Emirhan Bülbül

R Programlama Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

R, istatistiksel analiz, grafik gösterimi ve raporlama için bir programlama dili ve yazılım ortamıdır. R, Yeni Zelanda’nın Auckland Üniversitesi’nde Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından oluşturuldu ve şu anda R Geliştirme Çekirdek Ekibi tarafından geliştiriliyor. R, GNU Genel Kamu Lisansı altında serbestçe kullanılabilir ve Linux, Windows ve Mac gibi çeşitli işletim sistemleri ile kullanılabilir.

R Özellikleri

Daha önce belirtildiği gibi, R istatistiksel analiz, grafik gösterimi ve raporlama için bir programlama dili ve yazılım ortamıdır. Aşağıdakiler, R – ‘nin önemli özellikleridir.

  • R, şartnameleri, döngüleri, kullanıcı tanımlı özyinelemeli işlevleri ve giriş ve çıkış olanaklarını içeren, gelişmiş, basit ve etkili bir programlama dilidir.
  • R etkin bir veri işleme ve depolama tesisine sahiptir,
  • R, diziler, listeler, vektörler ve matrisler üzerinde hesaplamalar için bir operatör grubu sağlar.
  • R, veri analizi için geniş, tutarlı ve entegre bir araç koleksiyonu sağlar.
  • R, veri analizi ve doğrudan bilgisayarda görüntüleme veya kağıtlara yazdırma için grafiksel olanaklar sağlar.

Sonuç olarak, R dünyanın en yaygın kullanılan istatistik programlama dilidir. Bu, veri bilimcilerin bir numaralı tercihi ve canlı ve yetenekli bir katılımcı topluluğu tarafından destekleniyor. R üniversitelerde okutulmakta ve kritik iş uygulamalarında görev almaktadır. Bu öğretici, R programlamasını size basit ve kolay adımda uygun örneklerle birlikte öğretecektir.

Yorum Yap

Elektronik Sigara E Sigara Likit Smok takipçi satın al